بادام زمینی

انواع خاصیت و فواید بادام زمینی

انواع خاصیت و فواید بادام زمینی

بادام زمینی یکی از خوراکی‌های بسیار مغذی است که به دلیل داشتن ویتامین‌های مختلف و مواد مغزی گوناگون محبوبیت بسیار زیادی دارد و امروزه از آن به عنوان یکی از مهم ترین آجیل‌ها یاد می‌شود. در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به خواص و فواید بادام زمینی انداخته و در رابطه با آن توضیحات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم.

فواید مصرف بادام زمینی

اگر بخواهیم نگاهی به فواید مصرف بادام زمینی انداخته و در رابطه با آن توضیحاتی را به شما ارائه دهیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی

یکی از مهم ترین فواید مصرف بادام زمینی این است که شانس ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد. در نتیجه افرادی که زمینه چنین بیماری‌هایی را دارند، می‌توانند با مصرف بادام زمینی شانس ابتلای خود به چنین بیماری‌هایی را کاهش دهند.

  1. جلوگیری از آلزایمر

یکی دیگر از مزایای مصرف بادام زمینی این است که جلوی ابتلا به بیماری آلزایمر و فراموشی را می‌گیرد. به همین دلیل افرادی که سن بالایی داشته و در معرض ابتلا به بیماری آلزایمر هستند، می‌توانند با مصرف بادام زمینی جلوی این بیماری را بگیرند.

  1. استحکام استخوان‌های بدن

یکی دیگر از خواص و فواید بسیار مهم بادام زمینی کمک به داشتن استخوان‌های سالم در بدن است. در واقع باید به این نکته اشاره کنیم که در بادام زمینی شاهد درصد بسیار زیادی آهن و کلسیم هستیم. آهن و کلسیم موجود در بادام زمینی باعث می‌شود تا فرایند انتقال اکسیژن به خون به طرز چشمگیری بهبود پیدا کرده و همین موضوع باعث می‌شود تا فرد پس از مصرف بادام زمینی استخوان‌های سالم و قوی داشته باشد.

  1. جلوگیری از سرطان روده و معده

یکی از مواد مغذی که در بادام زمینی وجود دارد پلی فنولیک است. تحقیقات و بررسی‌های انجام شده بر روی این ماده نشان می‌دهد که مصرف آن می‌تواند خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش دهد و به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که مردان و زنانی که زمینه ابتلا به سرطان معده و روده را دارند، با مصرف بادام زمینی شانس ابتلای خود به این بیماری را کاهش دهند.

همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که بر اساس تحقیقات صورت گرفته، مصرف بادام زمینی می‌تواند ۵۸ درصد شانس ابتلا به سرطان روده در زنان را کاهش داده و همچنین مردان با مصرف بادام زمینی ۲۷ درصد کمتر به سرطان روده مبتلا می‌شوند.

سایر خواص و مزایای مصرف بادام زمینی

در کنار موارد گفته شده، اگر بخواهیم سایر خواص و مزایای مصرف بادام زمینی را به شما معرفی کنیم باید گفت مصرف این آجیل باعث گشاد شدن رگ‌ها شده و همین مسئله باعث می‌شود تا جلوی لخته شدن خون و همچنین سکته مغزی گرفته شود. همچنین بادام زمینی به تقویت بدن کمک کرده و کلسترول مفید خون را بالا می‌برد.

از سوی دیگر افرادی که با مشکلاتی چون درد معده مواجه هستند، می‌توانند از بادام زمینی برای حل این مشکل خود استفاده کنند.

نکته لازم به ذکر آن است که مادرانی که به فرزندان خود شیر می‌دهند، می‌توانند با مصرف بادام زمینی میزان شیر خود را افزایش داده و آن را بسیار مقوی کنند.

موارد گفته شده تنها بخشی از ویژگی‌ها و مزایای مصرف بادام زمینی محسوب می‌شود و به همین دلیل پیشنهاد ما این است که در رژیم روزانه خود حتماً مصرف مقدار مشخصی بادام زمینی قرار بدهید تا از مزایای آن بهره مند شده و بتوانید سلامت خود را با مصرف این آجیل افزایش چشمگیری دهید.

ارزش غذایی بادام زمینی

اگر بخواهیم نگاهی به ارزش غذایی بادام زمینی انداخته و آن را به شما معرفی کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارزش غذایی در هر 100 گرم

  • 567 کالری
  • 49 گرم چربی کامل
  • 18 میلی گرم سدیم
  • 705 میلی گرم پتاسیم
  • 16 گرم کربوهیدرات کل
  • 26 گرم پروتئین

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به مزایا و خواص مصرف بادام زمینی انداخته و بیان کردیم که مصرف این آجیل خوشمزه چه ویژگی‌ها و مزایای برای شما دارد. توجه به نکات گفته شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا با استفاده از بادام زمینی درصد ابتلا به بیماری‌های مختلف را به طرز چشمگیری کاهش شده و سبک زندگی سالمی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *