شکلات

نقش شکلات در سلامتی

نقش شکلات در سلامتی ما

شکلات یکی از خوراکی‌های فوق العاده خوشمزه است که امروزه محبوبیت بسیار زیادی در سراسر جهان داشته و در طول روز میلیون‌ها نفر اقدام به خوردن شکلات می‌کنند. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در گذشته شکلات به عنوان یک خوراکی گران قیمت و لاکچری به حساب می‌آمد اما امروزه شاهد فعالیت برندهای مختلف در زمینه عرضه شکلات هستیم و همین مسئله باعث شده تا قیمت این محصول در شرایط مناسبی قرار بگیرد.

یکی از موضوعات بسیار مهم این است که مصرف شکلات مزایا و فواید بسیار زیادی دارد که در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا این فواید را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و در رابطه با آن توضیحات کاملی را به شما ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید تا فواید شکلات را به شما معرفی کنیم.

کمک به سلامت قلب

یکی از مهم ترین مزایایی که شکلات دارد، کمک به سلامت قلب است. در واقع بر اساس مطالعات صورت گرفته مصرف شکلات می‌تواند به رگ‌ها و شریان‌های بدن کمک کرده و آن‌ها را انعطاف پذیر کند. این مسئله باعث می‌شود تا خطر ابتلا به حملات قلبی تا ۳۷ درصد کاهش پیدا کرده و همچنین افرادی که شکلات مصرف می‌کنند ۲۹ درصد کمتر سکته کنند. همین مسئله باعث شده تا مصرف شکلات برای افرادی که در معرض حملات قلبی هستند، به عنوان یکی از روش‌های درمانی بسیار مهم شناخته شود.

بهبود عملکرد مغز

یکی از موضوعات بسیار مهمی که در رابطه با شکلات باید به آن توجه داشته باشید این است که مصرف شکلات با خلوص ۱۰۰% و بدون مواد افزودنی به بهبود مغز و جلوگیری از آلزایمر کمک می‌کند. در واقع افراد مسن که ممکن است با توجه به افزایش سن قدرت و عملکرد مغز آن‌ها کاهش چشمگیری پیدا کند، می‌توانند با مصرف عصاره کاکائو 100 درصد به بهبود وضعیت مغز کمک کنند. همچنین بر اساس تحقیقاتی که در کشور انگلستان صورت گرفته، مصرف شکلات باعث می‌شود تا عملکرد مغز برای انجام محاسبات ریاضی به طرز چشمگیری بهبود پیدا کند.

بهبود خلق و خو

یکی دیگر از مزایای بسیار مهمی که مصرف شکلات دارد، بهبود خلق و خو است. در واقع بررسی‌ها و آزمایشات صورت گرفته نشان می‌دهد که افرادی که اقدام به مصرف شکلات می‌کنند، روحیات آرام تری داشته و از سایر افراد شادتر هستند. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌دهیم تا با مصرف شکلات به روحیه خود کمک کرده و باعث بهبود وضعیت روحی و روانی خود شوید.

کاهش خستگی

افرادی که مجبور هستند تا به صورت طولانی مدت کار کنند همواره با مشکل خستگی مواجه هستند. نکته بسیار مهم این است که این دسته از افراد برای حل مشکل خود معمولاً رو به مصرف محصولاتی مثل قهوه یا نسکافه می‌آورند اما مصرف بیش از اندازه این مواد غذایی می‌تواند مشکلات گوناگونی برای شما به وجود بیاورد. در همین راستا مطالعات مختلفی بر روی مواد غذایی گوناگون صورت گرفته تا بتوان در بین آن‌ها جایگزین مناسب برای محصولات کافئین دار در نظر گرفت. این مسئله باعث شده تا محققان به این نتیجه برسند که مصرف شکلات می‌تواند به شما برای کاهش خستگی کمک کند. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف شکلات می‌تواند خستگی شما را کاهش داده و همچنین هیچ اضافه وزن برای شما به همراه نداشته باشد.

کاهش وزن و BMI با مصرف شکلات

افرادی که با چاقی بیش از اندازه در سیستم بی ام‌ ای یا شاخص توده بدنی خود مواجه هستند همواره به دنبال روشی می‌گردند تا بتوانند BMI خود را کاهش داده و در شرایط نرمال قرار دهند. این مسئله باعث شده تا امروزه محققان به این نتیجه برسند که مصرف شکلات در طول هفته می‌تواند به کاهش شاخص توده بدنی شما کمک کرده و بی ام ‌ای بدن شما را کاهش دهد. در واقع شکلات با افزایش سوخت و ساز بدن باعث می‌شود تا چربی‌های اضافه بدن از بین رفته و شاخص توده بدنی شخص کاهش چشمگیری پیدا کند.

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به مزایای شکلات و نقش آن در سلامتی انداخته و بیان کردیم که مصرف این خوراکی خوشمزه چه مزایایی برای شما دارد. توجه به نکات گفته شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا دید بسیار خوبی در رابطه با مزایای شکلات برای سلامتی بخش های مختلف بدن به دست بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *